Yedi Bilgeler Winery Hotel

The Yedi Bilgeler Hotel is set  in a quiet setting away from the hustle and bustle of Kuşadası but within a short distance to Ephesus and many other historical sites .We pride ourselves on our friendly and knowledgeable staff, who are committed to making your stay as special as possible.The Yedi Bilgeler winery Hotel with it's 25 deluxe rooms 2 classic suites and one suite  is surrounded by vineyards ,olive groves and fig trees as far as the eye can see.The architectural structure of the complex will provide a feeling of not really being in a Hotel, but rather in a structured hamlet where you can experience the true essence of a winery.The Yedi Bilgeler Hotel is the perfect choice for a leisure holiday, a romantic honeymoon, an enchanted wedding, to experience wine tasting tours, to host prestigious events, or simply to enjoy a relaxing break, in an athmospere of intimate wellness and pursuit of your Inner Peace.A dream Hotel, where you will feel far from the world, but where every detail, will always make you feel at Home, pampered by our sincere attention.


 
 
 

Weddings and Banquets

Doğanın hepimize hediyesi güzellikleri, hazırladığımız keyifli mekanlarda, özenli hizmetimiz ve unutulmaz lezzetlerimiz ile sizlere sunuyoruz. Davetlerinizi, düğün, nişan ve doğum günü organizasyonlarınızı unutulmaz anlara çeviriyoruz.

 

Meetings and Events

Kurumsal toplantılar, bayi toplantısı, seminer, şirket pikniği gibi organizasyonlarınız için menüler sunuyoruz. Özel yemekli toplantılarınızı, etkinliğinizin konsepti ve mevsim şartlarına göre bahçemizde veya restoranımızda gerçekleştiriyoruz.

 
 
 

Things To Do

Ephesos


Ephesus is the most important and best preserved archaeological site in Turkey.The city was famed for its Artemis Temple,one of the Seven Wonders of the ancient world.During the Roman Ages it was the capital of the province of Asia Minor and had a population of more than 100 thousand citizens,making it one of the biggest cities of the ancient days.

It played an important role in the first years of Christianity and was visited by St. Paul ,St John and the Virgin Mary.

Ephesus is only 7 km from Yedi Bilgeler.
Ephesos ile ilgili tüm fotoğraflar için tıklayınız.
 

Other Tours

 

Guest Testimonials

Bayram, Muğla

Her şey harika, personel güleryüzlü, şaraplar mükemmel, yemekler lezzetli...

Ufuk, Tr

Çalışanlar çok saygılı ve profesyoneller. Tavsiye üzerine gitmiş olduğum Yedi Bilgeler, Türkiye'de konforlu bir konaklama ve leziz şarapları Bias'i içe olanağı sunuyor.

Ömür, İzmir

Tasarım, yemekle, özellikle şaraplar harika. Personel sıcak ve güleryüzlü. Motorsikleti pencerenin önüne kadar yaklaştırıp parkedebilirsiniz.

Murat Silva - Pelin Toros

Muhteşem bir ortam. Evimizde gibiyiz. Harika bir kahvaltı. Güleryüzlü insanlar. Her şey organik. Mutluluk bile... Sizi çok sevdik.

Fehime Denizdağ

Her şey çok güzeldi. Lezzetliydi. Teşekkürler, elinize sağlık.

Moray & Mike New Zealand

Wonderful food and wine. Memorable location. Great service & value. All the best.

Carissa Clara - FL USA

Tasted very good!

Mesrure Yücekök

Çalışan ve yaratıcı genç doktor çiftimizi kutlarım. Çok güzel bir atmosfer ve güzel bir caz gecesi bize yaşattınız.

Hurda Family

Harika yemekler eşliğinde enfes bir caz gecesiydi... Teşekkürler

Jim Hsia from China

We enjoy the time stay here. Very nice service with beautiful mount view.

The Riyans from New York

Amazing! We had a wonderful time here. The staff was very gorcious and friendly. The food was absolutely phenomenal! Thanks.

Pilar & Luis from Madrid, Spain

We really have enjoyed it. The restaurant, the hotel and the staff are wonderful. Thanks a lot.

Ferda

Müjde abla bizi getirdi buraya, çok sevindik. Çok güzel bir yer. Her şey çok lezzetli. Güzel eşimle de geleceğiz. Çok mutlu olduk. Özlem Hanım çok tatlı. Ona çok teşekkürler.

Gülay & Malik

Tek kelimeyle harika... Dingin, düzenli, güleryüzlü.. Yemekler lezzetli ve özenli.. Evlilik yıldönümümüzde seçebileceğimiz en doğru yeri bulmuşuz. Çok keyif aldık. Misafirperverliği için tüm ekibe teşekkür ederiz. Başarılar.. Not: En kısa zamanda tekrar geleceğiz.

Freya & Nienhe

Dear Bilgeler, our parents Boudewyn & Noortje van wel, recommended your restaurant to us with six giels.We really enjoyed your fantastic food. We loved it all!